Ali Mahir Başarır: Özel rahatsızlığını dile getirdi, Erdoğan özel kalemini çağırdı

CHP Grup Başkanvekili Ali Mahir Başarır, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve CHP Genel Başkanı Özgür Özel arasındaki görüşme hakkında açıklamalarda bulundu.

Halk TV’de yayınlanan “Perdenin Önü Arkası” programına katılan Ali Mahir Başarır, “Genel olarak görüşmenin olumlu geçtiğini ben de duydum. Çünkü heyette yoktum. Tek kişi vardı, Namık Bey (İstanbul Milletvekili) not almak adına katıldı” diye konuştu.

‘ÖZEL, BİRİNCİ OLARAK EKONOMİYİ GÜNDEME GETİRDİ’

Özel’in öncelikli olarak ekonomideki sorunları gündeme getirdiğini belirten Başarır, “Öncelikle bu randevunun AKP Genel Merkezi’nde verilmesini olumlu karşılıyorum. Genel hatlarıyla Genel Başkanımız Özgür Özel, birinci olarak ekonomiyi gündeme getirdi. Emeklinin, işçinin, asgari ücretlinin sorunlarını iletti. Staj mağdurlarından tutun, atanamayan öğretmenlere kadar birçok sorunu ilettiğini, bunların çözümü için CHP’nin elinden gelen her şeyi yapacağını, yoksulluğu yenmesi gerektiğini bu ülkenin açık açık anlattı. Gezi Parkı davası, tutuklu milletvekili Can Atalay’ın durumunu, adaletsizliği, hukuk sistemindeki sorunları anlattı, toplumun beklentilerini iletti, partisinin beklentilerini iletti” dedi.

‘BELEDİYELERİN BORÇLARI DA KONUŞULDU’

AK Parti’den devralınan belediyelerin borçlarını hatırlatan Başarır, “Belediyelerin borçlarıyla ilgili de konuştuğunu, öneri ve taleplerini ilettiğini biliyorum. Mesela birçok belediyenin borcu 3 yıllık bütçesine denk ama o belediye 5 yıl yönetecek orayı. Birçok belediye seçimden önce yüzde 20, yüzde 30 işçi almış. Bununla ilgili mutlaka bir düzenleme gerekiyor. AKP’li belediyelerin hepsi sigorta ödememiş, vergi ödememiş. Hemen sigorta icra koymuş. Peki niye dün koymadın, 30 Mart’ta niye koymadın? Cumhurbaşkanı’ndan istenen şu, belediyeleri çalıştır, hatta belediyelere destek ol” ifadelerini kullandı.

‘AÇIKLAMA YAPILIR, KAYIT DIŞI SİYASET YOK’

CHP görüşmenin içeriğine dair açıklama yapıp yapmayacağı sorulan Başarır, “Zaten Namık Tan’ın orada olması, tüm talep ve konuşmaların not edilmesi tarihe not düşmek anlamında çok önemli. Bununla ilgili geniş bir açıklamayı Genel Başkanımız ya da Parti Sözcümüz yapacaktır. Çünkü ne dedik, kayıt dışı siyaset yok. Toplumdan gizli bir şeyi de konuşmuyoruz, 85 milyonu ilgilendiren meseleler” yanıtını verdi.

‘GENEL BAŞKANIMIZ RAHATSIZLIĞINI İLETTİ, ERDOĞAN ÖZEL KALEMİNİ ÇAĞIRDI’

Görüşmede Erdoğan’ın yanındaki koltuğun boş olmasıyla ilgili yorumlarla ilgili soru üzerine Başarır, “Sayın Genel Başkan, toplantının başında o boş koltukla ilgili rahatsızlığını dile getiriyor, özel kalem çağrılıyor, ‘CHP’ye iade-i ziyarette bulunacağız’ diyor Sayın Cumhurbaşkanı ve konu kapanıyor” şeklinde konuştu.

‘YARGIYI BAĞIMSIZLAŞTIRMASINI, MÜDAHALE ETMEMESİNİ İSTİYORUZ’

Sinem Fıstıkoğlu’nun “Özgür Özel’in ilk etapta Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan hayata geçirmesini istediği konu başlığı nedir?” sorusunu yanıtlayan Başarır, “Ekonomi. Asgari ücretlinin durumu, atanamayan öğretmenler, staj mağdurları, emekli astsubaylara kadar giden birçok meslek grubunun sorunları” dedi.

“Adalet Türkiye’nin büyük bir sorunu. 2010’dan beri her hafta bir adalet sorununu konuşmak zorunda kalıyoruz” diyen Ali Mahir Başarır, şunları söyledi:

“Ki birazdan Barış Terkoğlu’nun durumunu konuşacağız. Bu görüşmenin yapıldığı sırada Anayasa Mahkemesi’nin Can Atalay kararına direnen İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi 2 yıl ceza verdi, indirime gitmedi, ertelemeye gitmedi. Yarın güya basın özgürlüğümü kutlayacağız. Ve o mahkemenin üyelerinden bir tanesi eski AKP üyesi. Cumhurbaşkanı’ndan istenen ülkede adaletin önünü aç, bunu muhalefetle birlikte aç. Bu kararı maalesef siyasi iktidar veriyor ama biz ondan Osman Kavala’yı serbest bırakmasını değil yargıyı bağımsızlaştırmasını, yargıya müdahale etmemesini istiyoruz.”

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir