Dolar ve Altını Geçti! Ortalama Yüzde 6,70 Kazanç Sağladı, Yüzde 20 ve 35 Arasında Kazananlar da Var

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) yüzde 3,18 olarak açıkladığı nisan ayı Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verileri, yatırım araçlarının reel getirilerini de ortaya koydu. Türkiye Gazetesi’nin haberine göre;

BİST100 REEL GETİRİDE ZİRVEDE

BİST100 endeksi, yüzde 6,70 ile en yüksek reel getiriyi sağladı. Mart ayında 9.142 puandan kapanan endeks, nisanı 10.045 seviyesinden tamamladı ve yüzde 9,88 oranında nominal değer artışı yaşadı. TÜFE’ye göre indirgendiğinde ise BİST100 endeksinde reel getiri yüzde 6,70 olarak gerçekleşti.

TL MEVDUAT İKİNCİ SIRADA

TL mevduat, yüzde1,32 reel getiri ile ikinci oldu. Nisan ayı boyunca TL mevduatta bekleyen bir yatırımcı yaklaşık yüzde 4,50 oranında bir nominal getiri elde etti. Bu getiri oranı, aylık enflasyona göre düzeltilerek yüzde 1,32 reel getiri sağlandı. Geçen ay TL mevduattan yana tercihini kullananlar, enflasyona karşı az da olsa korunmuş oldu.

GRAM ALTIN KAYIPTA

Gram altın, yüzde 0,64 reel kayıpla nisanda üzücü bir performans sergiledi. Mart ayında 2327 TL’den kapanan gram altın, nisanı 2387 TL’den tamamladı ve yüzde 2,54 oranında nominal artış gerçekleşti. Ancak TÜFE’ye göre hesaplandığında, altın yatırımcısının aylık kaybı yüzde 0,64 olarak görüldü.

DOLAR REELDE KAYIPLI

Dolar, yüzde 3,19 reel kayıpla geçen ayın en fazla kaybettiren yatırım aracı oldu. Mart ayında 32,43 TL’den kapanış gerçekleştiren dolar, nisanı 32,41 TL’den tamamladı ve nominal olarak sınırlı bir değer kaybı yaşadı. Ancak TÜFE’ye göre hesaplandığında, dolar yaklaşık yüzde 3,19 değer kaybetti.

EN ÇOK YÜKSELEN HİSSELER

BİST100 endeksine dahil 16 hisse, nisan ayında yüzde 20 ile yüzde 35 arasında prim yaparak yatırımcılarına daha yüksek getiri sundu. Bu hisseler şöyle sıralandı: Vakıfbank, Türk Telekom, Anadolu Sigorta, Türkiye Sigorta, Pegasus, Akbank, Tekfen Holding, Coca Cola, MAVİ Giyim, Kocaer Çelik, İş Bankası, Yapı Kredi Bankası, Aksa Akrilik, Garanti Bankası, Halkbank ve TAV Havalimanları Holding.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir